BS Milicz po raz kolejny wsparł WOŚP

Już po raz 26. Bank Spółdzielczy w Miliczu wsparł Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i sztaby organizacyjne poszczególnych finałów w powiecie milickim. Bank pomaga milickiej Orkiestrze od początku, z biegiem lat w coraz większym zakresie.

W tym roku materialnym wyrazem tego wsparcia była darowizna na rzecz Orkiestry w wysokości 2500 zł, przekazanie wartościowych gadżetów na loterie, a także podarowanie na licytację w Miliczu banknotu z marszałkiem Józefem Piłsudskim wydanego z okazji 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich (wylicytowany za 350 zł!) oraz dwóch srebrnych monet – w Krośnicach i Cieszkowie – wyemitowanych z okazji 150-lecia bankowości spółdzielczej.

Jednak równie ważne, a może nawet ważniejsze, było wsparcie niematerialne w postaci wiedzy i pracy 24 pracowników Banku – 15 w Miliczu, 5 w Cieszkowie i 4 w Krośnicach, którzy od wczesnych godzin popołudniowych do samego finału pełnili dyżur, licząc dostarczane przez wolontariuszy puszki. Władze Banku użyczyły na potrzeby akcji potrzebnego lokum i sprzętu, jednak udział pracowników był – jak co roku – dobrowolny i jak zawsze nie było problemu ze skompletowaniem drużyn bankowych wolontariuszy wspierających poszczególne sztaby.

Siermiężne, ale wzruszające początki

Przy okazji warto przypomnieć, jakie były początki organizacji Finału w Miliczu. Opiekunem pierwszych trzech finałów była pani Anna Połubek, organizatorem samorząd uczniowski, Ośrodek Kultury i Kultury Fizycznej w Miliczu oraz VIII Drużyna Harcerska Albatros. Finały odbywały się w auli I LO, a zebrane datki liczyli uczniowie starszych klas licealnych, m.in. obecna opiekunka milickiego sztabu Magdalena Duda. Zachowały się protokoły, składy komisji i pierwszy plakat z 1993 r. Bank Spółdzielczy w Miliczu był zaangażowany w bezpieczny transport zebranych środków do swojej siedziby i wpłatę na konto Fundacji. Co ciekawe, pieniądze przewoził małym fiatem w podróżnej torbie obecny dyrektor Oddziału w Krośnicach Zygmunt Rupociński.

Pracownicy Banku zaangażowali się w liczenie zebranych środków IV Finału, czyli 1996 r., gdy opiekunem milickiego sztabu został Leszek Żuber – niezawodny dyrygent milickiej Orkiestry przez kolejnych 20 lat. Jak wspomina była prezes Wanda Wiśniewska, początkowo zaangażowani byli niemal wszyscy pracownicy, bo Bank Spółdzielczy w Miliczu przed połączeniem z BS-ami w Cieszkowie i Krośnicach zatrudniał kilkanaście osób. Atmosfera była jednak niezwykła, a zebrane kwoty imponujące, choć po denominacji nie były już podawane w milionach, tak jak podczas pierwszych edycji.

Tegoroczne rekordy

Od pierwszego finału minęło ćwierćwiecze. W tym roku w samym Miliczu do puszek zbierało 89 wolontariuszy, nic dziwnego, że do liczenia przydawały się profesjonalne liczarki. Rekordową kwotę 2412,15 zł zebrała do puszki uczennica milickiego LO Nikola Pawlak, a z samych tylko licytacji i puszek w Miliczu udało się zebrać – jak wyliczyli bankowcy – 55 337,16 zł, 35 EUR, 1 USD i 5 LEI w Miliczu, w Krośnicach 7399,90 z A w Cieszkowie 3888,13 zł. Jednak już dziś wiemy, że w samym tylko Miliczu dzięki środkom z I Biegu WOŚP i indywidualnym wpłatom zebrana kwota przekroczy 63 tysiące złotych!

Co łączy te odległe finały? Wspaniała młodzież, która tak wtedy, jak i dziś marznie przez 10 godzin, by wspomóc szczytny cel Orkiestry. Pracownicy BS Milicz, którzy – mimo upływu lat – nadal z radością biorą udział w wielkim liczeniu. Darczyńcy z całego powiatu milickiego, którzy w Miliczu, Cieszkowie i Krośnicach otwierają swe serca kolejny już rok.

Kursy walut

Kursy walut2018-12-12 obowiązuje od godziny: 16:00
1 EUR4.1642
1 USD3.6640
1 CHF3.6656
1 GBP4.6137
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64
WIBOR 3M - średnia 1,72
Referencyjna NBP 1,5
Lombardowa NBP 2,5
więcej