Kolejne lekcje wolontariuszy BS Milicz w ramach projektu BAKCYL

Uczniowie klasy drugiej Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Miliczu 31 stycznia br. wzięli udział w dwóch lekcjach w ramach projektu BAKCYL, przeprowadzonych przez wolontariuszkę z milickiego Oddziału Banku Spółdzielczego w Miliczu. To wraz z Gimnazjum Ad Astra druga szkoła objęta tym programem.

Jak już pisaliśmy na naszej stronie, w październiku 2016 r. Bank Spółdzielczy w Miliczu przystąpił do nowatorskiego projektu „Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL”, w ramach którego pracownicy Banku nieodpłatnie przekazują młodym ludziom wiedzę finansową i umiejętności wykorzystywania usług finansowych, tak aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie.

Cykl lekcji realizowanych w ramach programu Bakcyl obejmuje cztery zajęcia. Pierwsze lekcje z bankowości – „Pożyczaj z głową” i „Mądre inwestowanie” – przeprowadził w Gimnazjum Ad Astra w Miliczu Paweł Flaga w grudniu ubiegłego roku, a te same tematy przybliżyła uczniom Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Miliczu Alina Korzeniowska. Oboje wolontariusze na co dzień pracują w milickim Oddziale Banku Spółdzielczego w Miliczu i w ramach programu Bakcyl przeszli szkolenie w Warszawskim Instytucie Bankowości.

Realizowane przez panią Alinę tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, bo poruszają problemy wzięte z życia codziennego i uzmysławiają, że warto oszczędzać i w sposób przemyślany dysponować własnymi pieniędzmi. Poza tym informacje nie są przekazywane w postaci nudnego wykładu, lecz ciekawej prezentacji, pełnej zaskakujących i zabawnych przerywników. Każda lekcja rozpoczyna się od quizu na temat podstawowych problemów dotyczących bankowości, opracowanego na wzór gry Milionerzy. Miliccy gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na pytania typu: kiedy warto pożyczać pieniądze, jakie są koszty kredytu, co nam mówi profil ryzyka, jak inwestować pieniądze, ale również obliczyć w grupach odsetki od lokaty, kupon od obligacji, dywidendę od akcji. Z poruszanymi zagadnieniami spotyka się każdy użytkownik pieniędzy, dlatego przeprowadzone lekcje bez wątpienia przydadzą się młodzieży wchodzącej w świat dorosłości, a co z tym idzie – finansów.

O projekcie BAKCYL

Pomysłodawcą i organizatorem projektu BAKCYL jest Warszawski Instytut Bankowości, partnerem Związek Banków Polskich. W projekcie aktualnie uczestniczy 35 banków, w tym 23 banki spółdzielcze. Projekt Bakcyl:

  • Umożliwia szkołom wzbogacenie programu nauczania poprzez zestaw ciekawych, interaktywnych lekcji z zakresu praktycznej edukacji finansowej, dostosowanych do potrzeb programowych i oczekiwań uczniów, realizowanych z udziałem przygotowanych dydaktycznie bankowców/praktyków – wolontariuszy.
  • Wzbogaca praktyczną wiedzę finansową uczniów jako niezbędny element pomyślnego funkcjonowania młodych obywateli w nowoczesnym, opartym na wiedzy społeczeństwie. Będzie kształtować postawy przedsiębiorczości wśród młodzieży.
  • Wprowadza uczniów w świat codziennych finansów, tak aby potrafili wykorzystać dla siebie odpowiednie usługi finansowe na starcie w dorosłość oraz zabezpieczyć swoje potrzeby na przyszłość.
  • Wykorzysta doświadczenie i potrzebę dzielenia się wiedzą pracowników bankowych w służbie rozwojowi młodego pokolenia oraz dobra wspólnego

Kursy walut

Kursy walut2018-12-14 obowiązuje od godziny: 16:00
1 EUR4.1612
1 USD3.6874
1 CHF3.6726
1 GBP4.6127
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64
WIBOR 3M - średnia 1,72
Referencyjna NBP 1,5
Lombardowa NBP 2,5
więcej