Podziękowania dla BS Milicz na konferencji podsumowującej Dni Karpia

30 listopada w Karczmie Górecznik odbyła się konferencja podsumowująca Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Stowarzyszenie „PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy” – koordynator Dni Karpia – dziękowało samorządom i instytucjom i wszystkim podmiotom, które przyczyniły się do zorganizowania 3-miesięcznego cyklu wydarzeń – w tym gronie znalazł się Bank Spółdzielczy w Miliczu jako jeden z głównych sponsorów tego przedsięwzięcia.

Bank Spółdzielczy w Miliczu na konferencji reprezentował wiceprezes Marcin Żmijewski i to on w imieniu Zarządu BS Milicz odebrał podziękowania za wsparcie przez Bank organizacji tegorocznej edycji Dni Karpia oraz konkursu Mistrza Karpia.

Tegoroczne Dni Karpia wypełniły 62 wydarzenia o charakterze edukacyjnym, plenerowym, kulinarnym i aktywnym, które odbyły się w dziesiątkach miejsc 8 gmin Doliny Baryczy. Wzięło w nich udział 50 000 uczestników. Na konferencji nagrody odebrali organizatorzy najciekawszych i najlepiej zorganizowanych imprez oraz restauratorzy, którzy przygotowali najsmaczniejsze i najpiękniej podane dania w konkursie Mistrz Karpia 2017, którego jednym ze sponsorów był Bank Spółdzielczy w Miliczu. Tegoroczny Mistrz Karpia miał dwie odsłony: pierwsza – nagroda jury professional, do którego zgłosiło się 14 restauracji,

I miejsce zdobyła Restauracja Hubertówka, za danie: „Karp pieczony w całości faszerowany kaszą gryczaną i grzybami leśnymi”,
II miejsce zdobył Hotel & Restauracja LIBERO, za danie: „Karp pod pierzynką”
III miejsce zdobyła Karczma Górecznik, za danie: „Sum pieczony w sosie orzechowo-chrzanowym”

Natomiast w drugiej odsłonie Mistrz Karpia – Nagroda publiczności do konkursu zgłosiło się 8 restauracji
I miejsce zdobyła Restauracja Lido, za danie: „Karp z sosem z grzybów z lasów radziwiłłowskich”

Ciekawą formą podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Dni Karpia, był pokaz kulinarny z udziałem gwiazd, w którym jurorami byli wszyscy zaproszeni. Konferencję uświetnił karp a la sushi w pokazie na żywo, który prowadziła zwyciężczyni MasterChef Junior Julka Cymbaluk, Małgorzata Augustyn – uczestniczka Piekielnej Kuchni i szefowa kuchni Forum Restaurant Wrocław oraz Roman Wegnerowicz – szef kuchni Karczmy Górecznik.

Jak podkreślali organizatorzy, bez partnerów – zarówno sponsorów, jak i przedstawicieli mediów i dystrybutorów kalendarza imprez – promocja na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa.

Kursy walut

Kursy walut2018-12-12 obowiązuje od godziny: 16:00
1 EUR4.1642
1 USD3.6640
1 CHF3.6656
1 GBP4.6137
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64
WIBOR 3M - średnia 1,72
Referencyjna NBP 1,5
Lombardowa NBP 2,5
więcej