Podziękowania dla BS Milicz na podsumowaniu Dni Karpia

W czwartek 19 stycznia w Domu Tęczy w Jaworze odbyła się gala podsumowująca 11. edycję Dni Karpia, w której wzięli udział patroni, partnerzy, sponsorzy i organizatorzy 65 wydarzeń promujących Dolinę Baryczy. Bank Spółdzielczy w Miliczu otrzymał na niej podziękowania jako partner Dni Karpia.

Gala podsumowująca Dni Karpia, organizowana przez koordynatora tych wydarzeń – Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy, od 11 lat skupia osoby, podmioty i instytucje, które w wyjątkowy sposób angażują się w promocję regionu. W tym roku zaproszenie otrzymali zarówno reprezentanci samorządów i instytucji, jak i restauratorzy, producenci i usługodawcy lokalni, stowarzyszenia i placówki oświatowe oraz jedyny przedstawiciel sektora bankowego – Bank Spółdzielczy w Miliczu, reprezentowany przez wiceprezesa Zarządu Marcina Żmijewskiego.

Podsumowania tegorocznej edycji, na którą złożyło się aż 65 wydarzeń o charakterze plenerowym, aktywnym, edukacyjnym, wędkarskim i gastronomicznym, dokonały prezes PdDB Inga Demianiuk-Ozga oraz odpowiedzialna za promocję Anna Urbańczyk. Z ich rąk wiceprezes Marcin Żmijewski odebrał podziękowania za finansowe wsparcie Dni Karpia, które jest na tyle znaczące i trwałe, że Bank Spółdzielczy w Miliczu może się poszczycić mianem partnera w promocji Dni Karpia.

Po uroczystym podsumowaniu, podczas którego dziękowano wszystkim zaangażowanym w promocję regionu, rozpoczęły się: uczta dla ducha – koncert gitarzysty i kompozytora Michała Zygmunta – oraz uczta dla ciała. O kulinarne wrażenia uczestników gali zadbało siedmiu lokalnych restauratorów, a spośród przygotowanych przez nich dań goście wybrali laureata nagrody publiczności kulinarnego konkursu o tytuł Mistrza Karpia.

Sam konkurs odbył się 9 stycznia w restauracji "W Starym Młynie", gdzie spośród 17 potraw przygotowanych przez 11 restauracji profesjonalne jury, w skład którego weszli autorzy książek kulinarnych, dziennikarze, blogerzy i szefowie kuchni znanych wrocławskich hoteli, wybrało tegorocznych laureatów, uhonorowanych przepięknymi ceremicznymi szyldami z wizerunkiem karpia. Ich kulinarne dzieła może spróbować każdy, wystarczy wziąć udział w jednej z licznych kolacji „Ryba do syta” w ramach tegorocznej edycji Dni Karpia. Bo karp smakuje najlepiej w Dolinie Baryczy od września do listopada – co do tego nie ma wątpliwości!

Autor zdjęć: Marcin Skiba.

Zdjęcia wykorzystano dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy

www.nasza.barycz.com.pl

Kursy walut

Kursy walut2018-12-12 obowiązuje od godziny: 16:00
1 EUR4.1642
1 USD3.6640
1 CHF3.6656
1 GBP4.6137
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64
WIBOR 3M - średnia 1,72
Referencyjna NBP 1,5
Lombardowa NBP 2,5
więcej