Ruszył program "Polska Bezgotówkowa"

8 stycznia br. wystartował Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego „Polska Bezgotówkowa”, wspólna inicjatywna uczestników rynku, dzięki której mali detaliści otrzymają darmową usługę akceptacji kart przez jeden rok.

Program jest wspólną inicjatywą uczestników rynku usług płatniczych: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Rozwoju. Realizowany jest przez Fundację Polska Bezgotówkowa, której fundatorem jest Związek Banków Polskich, a skierowany do mikro i małych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności za swoje towary i usługi za pomocą kart płatniczych. W ramach Programu otrzymają oni dofinansowanie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz miesięcznych kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy.

– Celem Programu jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych poprzez zrównanie ich dostępności z płatnościami gotówkowymi. Wzrost poziomu akceptacji kart płatniczych w punktach handlowo-usługowych unowocześni i usprawni obrót pieniężny, a w konsekwencji wzmocni procesy rozwojowe w polskiej gospodarce – powiedział Mieczysław Groszek, Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Dzięki inicjatywie Fundacji Polska Bezgotówkowa i przeznaczeniu na Program ok. 600 mln zł, w ciągu 3 lat w Polsce może przybyć około pół miliona nowych terminali płatniczych. Pomoże to przedsiębiorcom z sektora handlowo-usługowego unowocześnić ich biznes oraz przyciągnąć nowych klientów, co w konsekwencji może stymulować wzrost całej gospodarki.

Do Programu „Polska Bezgotówkowa” mogą zgłaszać się mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Do udziału w Programie uprawnieni są  chętni przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do Programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji, polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie trzy terminale, w tym jeden terminal mPOS. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.

Za realizację Programu będą odpowiedzialni agenci rozliczeniowi, którzy będą podpisywać z przedsiębiorcami odpowiednie umowy. Ich lista będzie aktualizowana i dostępna na stronie www.polskabezgotowkowa.pl.

Niebawem dołączą do nich kolejni, których lista będzie aktualizowana i dostępna na stronie www.polskabezgotowkowa.pl.

Źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa

Poniżej można pobrać ulotkę informacyjną lidera w obsłudze płatności bezgotówkowych – firmy Elavon, z którym współpracują banki z grupy BPS, w tym Bank Spółdzielczy w Miliczu.

Przedsiębiorcy zainteresowani uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do pracowników Banku Spółdzielczego w Miliczu po szczegółowe informacje.

Kursy walut

Kursy walut2018-12-12 obowiązuje od godziny: 10:00
1 EUR4.1710
1 USD3.6817
1 CHF3.6826
1 GBP4.5957
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64
WIBOR 3M - średnia 1,72
Referencyjna NBP 1,5
Lombardowa NBP 2,5
więcej